AKTUALNOŚCI

-----------------------------------

 STOWARZYSZENIE

-----------------------------------

 STATUT

-----------------------------------

 OGŁOSZENIA

-----------------------------------

 KONTAKT

-----------------------------------

 ARCHIWUM

-----------------------------------

 PUBLIKACJE

-----------------------------------

 BYLI WŚRÓD NAS

-----------------------------------

 

A R C H I W U M  2 0 1 4

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPOTKANIE W ŚWIĄTECZNEJ ATMOSFERZE

15 grudnia odbyło się świąteczne spotkanie członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. O godzinie 17:00, do Klubie 15. SBWD licznie przybyli nasi członkowie. Spotkanie prowadził prezes Stowarzyszenia Jan Kowalski. Z wielką satysfakcją powitał wszystkich przybyłych na spotkanie. Szczególnie serdecznie powitał przybyłych gości:

- pana płk. Romana Januszewskiego, dowódcę 15. SBWD,

- ks. ppłk. dr. Mariusza Śliwińskiego, proboszcza parafii wojskowej w Sieradzu,

- pana Grzegorza Pietruchę, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu,

- pana Marka Lewandowskiego, prezesa sieradzkiego Oddziału ŚZPŻŁ,

- pana mjr. Mariusza Kotasa, przedstawiciela Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sieradzu,

- panią Magdalenę Grzechnik, kierowniczkę Klubu 15. SBWD.

Spotkanie rozpoczęło się od ceremonii związanej z mianowaniem pana mjr. Józefa Szymczaka na stopień podpułkownika WP. Decyzję o mianowaniu i list gratulacyjny odczytał mjr Kotas z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wręczenia aktu mianowania dokonał dowódca 15. SBWD płk Roman Januszewski.

W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich obecnych chór młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Jagiellończyka, który zaśpiewał piękne polskie kolędy. Zebrani z podziwem słuchali rozśpiewanych licealistów, wracając wspomnieniami do wielu minionych świąt Bożego Narodzenia. Po zakończonym koncercie prezes stowarzyszenia podziękował licealistom i złożył najserdeczniejsze życzenia wesołych świąt Bożego Narodzenia, szczęśliwego Nowego Roku oraz dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności członkom Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD, przybyłym gościom oraz młodzieży.

Po wysłuchaniu koncertu licealistów obecni na zebraniu zgromadzili się wokół ks. ppłk. Mariusza Śliwińskiego, który przypomniał o tradycji dzielenia się opłatkiem, złożył świąteczne życzenia i zaintonował starą polską kolędę. Członkowie Stowarzyszenia i zaproszeni goście dzielili się opłatkiem składając wzajemnie życzenia świąteczne. Po zakończeniu składania życzeń wszyscy zasiedli do wspólnego stołu by spożywać skromne potrawy. Dalszą część spotkania zdominowały wspomnienia wielu minionych świąt spędzonych razem z rodziną jak również świąt spędzonych wspólnie z żołnierzami. Po kilku godzinach tego świątecznego spotkania zaproszeni goście i członkowie Stowarzyszenia stopniowo opuszczali klub życząc sobie by mogli ponownie spotkać się za rok w tak wspaniałej atmosferze.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Janusz Marciniak

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

OBCHODZILIŚMY NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Minęło 96 lat od chwili odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. 11 listopada 1918 r. nadszedł radosny świt po trwającej 123 lata nocy zniewolenia. Wówczas to odrodziła się Polska, której nikt z żyjących wówczas już bezpośrednio nie pamiętał. Nadeszła radość, lecz i niewyobrażalny ogrom prac tworzenia nowego państwa. Nasza ukochana Ojczyzna wracała do europejskie rodziny wolnych narodów. Pamiętamy o tamtych dniach. Oddajemy hołd minionym pokoleniom naszych rodaków, którzy walczyli o wolną Polskę i ją tworzyli. 11 listopada 2014 r. mieszkańcy Sieradza uroczyście i radośnie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Po Mszy Świętej odprawionej w Sieradzkiej Kolegiacie, poczty sztandarowe, delegacje oraz licznie przybyli mieszkańcy oddali hołd przed pomnikiem „Poległym za Ojczyznę”. Dalsza część uroczystości odbywała się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po podniesieniu flagi państwowej i przemówieniu starosty powiatu sieradzkiego odczytany został Apel Pamięci zakończony oddaniem salwy honorowej przez kompanię honorową 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Długi czas trwało oddawanie hołdu twórcom odrodzonego państwa przez liczne delegacje składające kwiaty u stóp pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród zgromadzonych na placu mieszkańców Sieradza było wielu członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. W imieniu wszystkich członków naszego Stowarzyszenia wiązankę kwiatów złożyła delegacja w składzie: Krystyna Pietryska, Jan Stachura, Jan Kowalski.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

PAMIĘTAMY!

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.”

Wisława Szymborska

Dzień 1 listopada jest dla nas Polaków dniem szczególnym. W tym dniu odwiedzamy groby naszych najbliższych, przyjaciół, poległych powstańców i żołnierzy. Zapalamy znicze i wspominamy o chwilach razem przeżytych, o wspólnych radościach i smutkach lub o walkach powstańców i żołnierzy. Nie jest to dzień żalu ni rozpaczy. Jest to dzień zadumy i serdecznych wspomnień. My również odwiedziliśmy groby naszych kolegów i przyjaciół. Wydaje się, że nie tak dawno zakładaliśmy nasze Stowarzyszenie, a już dziewięciu naszych kolegów pożegnało nas na zawsze. Wspominaliśmy wspólnie spędzone lata zapalając znicze na grobach naszych przyjaciół:

Piotra Andrycha,

Józefa Kowalskiego,

Edwarda Pasia,

Henryka Szafranowskiego,

Zbigniewa Wilanowskiego,

Leona Maślaka,

Krzysztofa Głodka,

Władysława Hammera,

Tadeusza Łagunowskiego.

Zapaliliśmy znicze również na grobach i miejscach pamięci żołnierzy 31. Pułku Strzelców Kaniowskich poległych w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

 

Wieczorne światełka zniczy palące się na terenie polskich nekropolii widoczne były z dziesiątków kilometrów nad Ziemią jako jedno rozlewające się światło. Był to symbol wspólnej naszej pamięci o Tych, co odeszli.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĘTO 15. SBWD I GARNIZONU SIERADZ

16 października, od wczesnych godzin porannych, koszary sieradzkiej brygady tętniły życiem i gwarem zarówno żołnierzy, jak i przybywających gości. Rozpoczęły się w tym dniu obchody święta 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia i 79. rocznicy powstania Garnizonu Sieradz. Był to zarazem Dzień Otwartych Koszar dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych działalnością sieradzkich żołnierzy. Licznie przybywali również zaproszeni na uroczystości goście. Witali ich gospodarze w odświętnie przystrojonych koszarach. Można było zapoznać się z nowoczesnym sprzętem łączności, możliwościami i warunkami podjęcia zawodowej służby wojskowej oraz obejrzeć wystawę fotograficzną. Na trasie zwiedzania była również stołówka żołnierska, w której przez cały dzień czekała na wszystkich chętnych wojskowa grochówka. O godzinie 12:00 rozpoczął się uroczysty apel. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, przemówieniach dowódcy brygady, przełożonych i zaproszonych gości, wręczone zostały odznaczenia i dyplomy wyróżnionym żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska. W uroczystym apelu brała udział Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna WP. Obecni na uroczystości z niekłamanym podziwem obejrzeli pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej WP. Na zakończenie odbyła się defilada doskonale prezentujących się pododdziałów brygady. Po uroczystym apelu żołnierze, pracownicy wojska oraz ich rodziny mieli możliwość oglądania występów artystycznych w Teatrze Miejskim w Sieradzu. Zaproszeni goście, część żołnierzy brygady oraz byłych żołnierzy zawodowych uczestniczyła w spotkaniu pokoleń, które odbyło się w Klubie 15. SBWD. We wszystkich uroczystościach, które odbywały się w tym dniu brali udział członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Nasi członkowie otrzymali imienne zaproszenia od dowódcy brygady.

Organizowane w tym dniu imprezy były dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej na podstawie umowy na realizację zadania publicznego zawartej przez MON i Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD.

                                                                                                                  Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

TURNIEJ SZACHOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA 15. SBWD

11 października odbył się turniej szachowy z okazji święta 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. O godzinie dziewiątej, w Klubie 15. SBWD, spotkali się zawodnicy i organizatorzy zawodów. Turniej otwarty został przez prezesa Stowarzyszenia oraz kierowniczkę klubu panią Magdalenę Grzechnik. Pan Dariusz Spętany z Sieradzkiego Społecznego Stowarzyszenia Miłośników Szachów przedstawił zawodnikom regulamin turnieju. Przez kolejne godziny trwały zmagania zawodników przerwane tylko na krótko w celu posilenia się grochówką wojskową. W turnieju startowało kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Około godziny czternastej wyłoniono zwycięzców.

Trzy pierwsze miejsca zajęli:

   1 miejsce – Zbigniew Gąbiński,

   2 miejsce – Natalia Guzik,

   3 miejsce – Andrzej Maciejczak.

Ponadto wręczone zostały wyróżnienia:

   dla najlepszej zawodniczki – Natalii Guzik,

   dla najlepszego juniora – Jakubowi Bakalarczykowi,

   dla najmłodszego juniora – Oskarowi Leśnikowi.

Był to już VIII turniej prowadzony z okazji święta 15. SBWD. Panowie Andrzej Maciejczak i Zbigniew Pietrzak zostali uhonorowani za największą ilość startów w tych turniejach. Szczególne podziękowania za prowadzenie wszystkich dotychczasowych turniejów zostały przekazane Dariuszowi Spętanemu. Wręczenia pucharów i dyplomów dokonał prezes Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD wraz z kierowniczką Klubu 15. SBWD panią Magdaleną Grzechnik. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za udział w turnieju.

Turniej był jednym z przedsięwzięć prowadzonych i dofinansowanych przez MON w ramach zadania publicznego realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Obrony Narodowej.

                                                                                                                  Jan Kowalski

Zdjęcia: Magdalena Grzechnik i Dominik Pluta

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                XII RAJD „SZLAKIEM WALK NAD WARTĄ 1939R.”

       W sobotę 20 września odbył się kolejny, bo XII rajd „Szlakiem Walk nad Wartą 1939r.” którego organizatorami było koło PTTK „Sieradzki  Szwędaczek” działające przy KP Policji w Sieradzu i  Zarząd Oddziału PTTK W Sieradzu. Nie zabrakło również naszego Stowarzyszenia Przyjaciół 15 SBWD, które ufundowało puchary i nagrody rzeczowe oraz żołnierzy 15 SBWD, którzy na cmentarzu wojskowym w Glinnie wystawili wartę honorową i odczytany był apel poległych.

       Rozpoczęcie rajdu nastąpiło na Placu Wojewódzkim o godzinie 9.00, gdzie po krótkiej odprawie kierowników drużyn  i oficjalnym otwarciu ok. 360 uczestników ruszyło na trasy rajdu.

       Piesza trasa rajdu wiodła od Warty przez Glinno, Pierzchnią Górę do Sieradz - Ruda  i liczyła ok.17 km. Trasa rowerowa, która liczyła ok.32 km przebiegała od Placu Wojewódzkiego przez Woźniki, wzdłuż rzeki Warty, Mnichów, Grądy, Kamionacz, do ośrodka wypoczynkowego Sieradz-Ruda.

       Zmęczeni ale uśmiechnięci wszyscy uczestnicy dotarli do miejsca zakończenia rajdu na terenie ośrodka wypoczynkowego MOSiR Sieradz-Ruda, gdzie czekała ciepła grochówka, herbata i napoje. Po krótkim odpoczynku, uczestnicy rajdu wzięli udział w konkursach rajdowych:

- wiedzy o trasie rajdu i walkach nad Wartą w 1939 roku;

- wiedzy o ruch drogowym;

- piosenki żołnierskiej.

     Po ogłoszeniu wyników dla najlepszych drużyn i uczestników konkursów wręczono  puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy, wśród których byli nasi koledzy m.in. L. Moczydłowski i K. Kalinowski.

      Puchary i nagrody rzeczowe mogły być wręczone m.in. dzięki pomocy finansowej ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, poprzez zadanie publiczne o  jakie wystąpiło i realizowało Stowarzyszenia Przyjaciół 15 SBWD.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ PAMIĘCI O SYBIRAKACH

17 września odbyła się w Sieradzu uroczystość związana z obchodami Dnia Sybiraka. Dzień ten przypomina agresję ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r., po której rozpoczęły się bezprawne i bestialskie deportacje Polaków na daleki wschód Związku Radzieckiego. Trwały one aż do czerwca 1941 r. Reaktywowany w 1988r. Związek Sybiraków przypomina w tym dniu o tragedii tamtych lat. Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka spinały klamrą 70. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, 86. rocznicę powstania Związku Sybiraków i 26. rocznicę reaktywowania Związku. Obchody zorganizowane zostały przez Oddział Związku Sybiraków w Sieradzu, którego prezesem jest Antoni Firlit. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. odprawioną w sieradzkiej kolegiacie, koncelebrowaną przez ks. ppłk. Krzysztofa Pietrzniaka (byłego kapelan 15. SBWD). Po mszy odsłonięta została tablica poświęcona pamięci ks. Józefa Frątczaka. Przy Pomniku Pamięci Zesłańców Sybiru odbywała się główna część uroczystości. Prowadził ją prezes Antoni Firlit. Głos zabierali przedstawiciele władz i zaproszeni goście. Przypomniana została historia zsyłek Polaków, walki żołnierzy-zesłańców na frontach drugiej wojny światowej oraz rys historyczny Związku Sybiraków. Młodzież szkolna zaprezentowała część artystyczną. Wręczone zostały dyplomy i odznaczenia. Mjr Andrzej Bubek odczytał Apel Pamięci. Kompania honorowa 15. SBWD oddała salwę honorową. Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD od początku swojego istnienia utrzymuje ścisły kontakt z sieradzkim Oddziałem Związku Sybiraków. Wśród uczestników uroczystości było wielu naszych członków. Pięcioro członków Stowarzyszenia zostało odznaczonych Honorową Odznaką Sybiraka. Na zakończenie uroczystości delegacje, wśród których była również delegacja naszego Stowarzyszenia, złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniła doskonale prezentująca się asysta honorowa 15. SBWD oraz orkiestra wojskowa.

                                                                                                                  Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

PAMIĘTAMY O NASZYCH BOHATERSKICH POPRZEDNIKACH

Tradycje 31. Pułku Strzelców Kaniowskich są ściśle związane z walkami o odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz z obroną wolności. Pułk powstawał w ogniu prowadzonych walk w połowie lipca 1919 r. Jego żołnierze pochodzili z 31. Włocławskiego Pułku Piechoty oraz z 15. Pułku Strzelców 4. Dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego. W wojnie 1920 r. 31. Pułk Strzelców Kaniowskich walczył z dużym poświęceniem na wielu odcinkach frontu. W 1935 roku bohaterski 31. Pułk Strzelców Kaniowskich przybył z Łodzi do nowo wybudowanych koszar w Sieradzu, przy obecnej ul. Wojska Polskiego. W 1939 r. ponownie wyruszył na wojnę by bronić niepodległości Ojczyzny. Mężnie stawiał opór przeważającym siłom nieprzyjaciela dopóki starczyło sił i amunicji. Swój szlak bojowy zakończył 18 września 1939 r. w rejonie Augustowa. Żołnierze pułku, którzy uniknęli niewoli, walczyli na wschodnim i zachodnim froncie drugiej wojny światowej jak również w podziemnym ruchu oporu. Wielu z nich poległo, wielu zostało zamordowanych. Za kampanię wrześniową pułk został odznaczony orderem Virtuti Militari.

 Od 1945 roku w koszarach 31. Pułku Strzelców Kaniowskich stacjonują jednostki łączności Wojska Polskiego. Wielu żołnierzy, którzy służyli w tych jednostkach należy do Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Dla upamiętnienia stacjonowania 31. Pułku Strzelców Kaniowskich w sieradzkich koszarach odsłonięta została tablica pamiątkowa. Fakt ten miał miejsce 29 sierpnia 2014 r. w obecności zaproszonych gości, żołnierzy brygady oraz członków Stowarzyszenia.  Stało się to dzięki wspólnej inicjatywie 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD.

                                                                                                                  Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŻOŁNIERSKIE ŚWIĘTO

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od wielu lat w rocznicę bitwy warszawskiej, która przesądziła o zwycięstwie odradzającego się państwa polskiego nad Rosją sowiecką w wojnie 1920 roku. Stosunek Polaków do własnego wojska był i jest nacechowany szacunkiem oraz poczuciem wspólnej odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny. Dlatego też święto to jest w Polsce powszechnie obchodzone bez względu na zapatrywania i poglądy polityczne. Również sieradzkie społeczeństwo uczciło święto swoich żołnierzy. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym odprawioną przez księdza kapelana ppłk. Krzysztofa Pietrzniaka. Następnie odbyła się uroczystość na Pl. Józefa Piłsudskiego. Patriotyczne przemówienie do zebranych wygłosił starosta sieradzki Dariusz Olejnik. Po Apelu Pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD kwiaty złożyli: Jan Stachura, Janusz Marciniak i Jan Kowalski.

23 sierpnia od godziny 15:00 rozpoczął się w Sieradzkim Parku Staromiejskim festyn z okazji obchodów święta Wojska Polskiego. W ramach festynu odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, któremu towarzyszyły wielokrotne bisy. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały uzbrojenie i umundurowanie z okresu stacjonowania w Sieradzu 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. Żołnierze sieradzkiej brygady udostępnili do zwiedzania współczesny sprzęt wojskowy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna przedstawiająca sieradzkie wojsko na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Zainteresowani mogli dowiedzieć się o możliwościach podjęcia służby wojskowej. Wszyscy uczestnicy festynu byli podjęci wojskową grochówką w rozwiniętych do tego celu namiotach.

Organizatorami festynu była 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz Stowarzyszenie przyjaciół 15. SBWD. Festyn był dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

                                                                                                                  Jan Kowalski

Zdjęcia:

Ludwik Moczydłowski

Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

LETNIE SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ

30 czerwca 2014r. kolejny raz spotkali się członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Na spotkanie zaproszony był dowódca brygady płk Roman Januszewski, zastępca dowódcy brygady płk Andrzej Pochopień oraz oficer sekcji wsparcia dowodzenia i łączności kpt. Łukasz Łącki. Frekwencja zebrania była wysoka. Stawili się wszyscy członkowie, którym bliskie są cele i zadania realizowane przez nasze Stowarzyszenia. Zebranie prowadził prezes Jan Kowalski. Po powitaniu zaproszonych gości i członków Stowarzyszenia prowadzący zebranie omówił stopień zaawansowania prac związanych z upamiętnieniem stacjonowania 31. Pułku Strzelców Kaniowskich w sieradzkich koszarach oraz nadaniem jednej z ulic Sieradza nazwy ku czci sieradzkich żołnierzy łączności. Tematem głównym zebrania była prelekcja na temat „Techniczne i organizacyjne zmiany w systemach łączności realizowanej w ostatnim dziesięcioleciu przez 15. SBWD”. W pierwszej części tego tematu Jan Kowalski omówił analogowy system łączności, który był realizowany przez Wojska Łączności do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. W drugiej części prelekcji wystąpił przedstawiciel brygady kpt. Łukasz Łącki. Omówił w przystępny sposób zasady działania cyfrowego systemu łączności oraz sposób jego realizacji przez 15. Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia. Obaj prelegenci podkreślali olbrzymie, wręcz rewolucyjne zmiany, jakie nastąpiły w jednostkach dowodzenia i łączności Wojska Polskiego. Wojska Łączności są obecnie jednym z najbardziej technologicznie rozwiniętych rodzajów wojsk. Po udzieleniu odpowiedzi na nurtujące obecnych pytania przystąpiono do ostatniego punktu zebrania. Była to dyskusja i rozmowy dotyczące poruszanych wcześniej zagadnień, jak i spraw życia codziennego. Ta część zebrania odbywała się przy poczęstunku zorganizowanym przez kol. Ludwika Moczydłowskiego. Po kilku godzinach spotkanie zakończono. Członkowie Stowarzyszenia stopniowo rozchodzili się do swoich domów.

                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Marian Śpiewak

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W sobotę obchodziliśmy w całej Polsce Święto Narodowe Trzeciego Maja. Zostało ono ustanowienie w 1919r., i ponownie w 1990r., jako polskie święto w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy. Była to już 223 rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie. Uchwalona została przez Sejm Czteroletni zwany też Wielkim. Opracowano ją w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad, opartych na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Uchwalona konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy. Według jej współautorów była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Wiele zapisów tej konstytucji ma znaczenie ponadczasowe. Potwierdzeniem tego mogą być między innymi zapisy znajdujące się w artykule jedenastym SIŁA ZBROJNA NARODU.

„Naród winien jest sobie samemu obronę od napaści i dla przestrzegania całości swojej”.

„Użyte więc być wojsko narodowe może na ogólną kraju obronę, na strzeżenie fortec i granic, lub na pomoc prawu, gdyby kto egzekucji jego nie był posłusznym”.

Sformułowania zasad i celów istnienia siły zbrojnej określonych w tym artykule legło u podstaw całej tradycji Wojska Polskiego aż po dzień dzisiejszy.

Na uroczystości obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Sieradzu zaproszeni byli również członkowie naszego Stowarzyszenia. Po Mszy Św. odprawionej w kolegiacie, oraz po wystąpieniu okolicznościowym starosty sieradzkiego, po Apelu Pamięci i salwie honorowej, poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD kwiaty złożyła delegacja w składzie: Jan Stachura, Stanisław Zawadzki i Jan Kowalski. Uroczystość uświetniła swoją obecnością doskonale prezentująca się kompania honorowa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOLEJNE SPOTKANIE U ŁĄCZNOŚCIOWCÓW

Po raz piąty sieradzcy łącznościowcy gościli przedstawicieli kierowniczych organów Wojska Polskiego, nauki i przemysłu, związanych z wojskową łącznością i informatyką. Prezentowane były cyfrowe aparatownie łączności 15. SBWD oraz eksponaty i foldery firm zajmujących się produkcją urządzeń dla wojska. Wszystko to odbywało się w ramach V Konferencji Łączności. Od godziny dziewiątej rano 23 kwietnia sala teatralna Sieradzkiego Centrum Kultury zapełniła się uczestnikami konferencji. Po powitaniu obecnych przez dowódcę brygady płk. Romana Januszewskiego rozpoczął się cykl wystąpień przedstawicieli wojskowych i cywilnych uczelni, instytutów naukowych i producentów. W czasie przerw goście z zainteresowaniem zapoznawali się ze sprzętem zgromadzonym na Placu Teatralnym. Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD było współorganizatorem wszystkich dotychczasowych konferencji. Wśród przysłuchujących się wystąpieniom prelegentów obecni byli również członkowie naszego Stowarzyszenia. Poszczególne wystąpienia zawierały olbrzymi ładunek wiedzy teoretycznej jak i praktycznych rozwiązań. Z konieczności były to informacje bardzo skondensowane. Ich rozwinięcie można będzie przeczytać w książce, która ukaże się po zebraniu wszystkich materiałów. Zebranie tak dużej ilości osób reprezentujących różne środowiska, instytucje i miejscowości była okazją do zaprezentowania osiągnięć Stowarzyszenia w dziedzinie wydawniczej, związanej z historią i tradycją sieradzkich łącznościowców. Na specjalnie przygotowanym stanowisku wręczane były nieodpłatnie książki wydane przez Stowarzyszenie i napisane przez naszych członków. Stanowisko to obsługiwał kol. Ludwik Moczydłowski, służąc zainteresowanym merytorycznymi wyjaśnieniami. Kończąc V Konferencję Łączności, jej uczestnicy i organizatorzy wyrazili wolę spotkania się za rok.

                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Beata Michalska, Anna Bartosik

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

PODSUMOWANIE ROCZNEJ DZIAŁALNOŚCI

 31 marca 2014r. o godz. 17:00 odbyło się Sprawozdawcze Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Do klubu przy ul. Sienkiewicza, gdzie odbywało się zebranie, licznie przybyli członkowie Stowarzyszenia. Na zebranie zaproszony był dowódca 15. SBWD pan płk Roman Januszewski. Po rozpoczęciu zebrania uczczono minutą ciszy pamięć członka-założyciela Stowarzyszenia pana Tadeusza Łagunowskiego, który 25 lutego odszedł na wieczną wartę. Zebranie prowadził wiceprezes Jan Stachura. Sprawozdanie z rocznej działalności Stowarzyszenia przedstawił prezes Jan Kowalski. Zostało ono zatwierdzone przez wszystkich obecnych na sali członków. Sekretarz Komisji Rewizyjnej Tadeusz Gajdziński odczytał protokół z przeprowadzonej kontroli, w którym pozytywnie oceniona została roczna działalność. Zaproponował udzielenie Zarządowi absolutorium. W głosowaniu jawnym 100% obecnych członków poparło wniosek komisji. Prezes podziękował za dobrą ocenę pracy zarządu i okazane zaufanie. Po krótkiej dyskusji wiceprezes zamknął obrady Sprawozdawczego Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD.

                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Krzysztof Bogus

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPOTKANIE WŁADZ STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ 15. SBWD

5 marca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Spotkanie prowadził prezes Stowarzyszenia. Obecni byli wszyscy członkowie zarządu. W pierwszym punkcie posiedzenia prezes, sekretarz i skarbnik przedstawili sprawy bieżące oraz stan finansowy Stowarzyszenia. Zasadniczym tematem posiedzenia zarządu było omówienie Sprawozdawczego Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD planowanego na 30.03.2014 r. Prezes przedstawił propozycję organizacji zebrania oraz zadania do realizacji przez członków zarządu. Po krótkiej dyskusji zarząd zaakceptował przedstawione propozycje.

W drugiej części posiedzenia zarządu dołączyli członkowie Komisji Rewizyjnej w składzie: Tadeusz Miedziak, Tadeusz Gajdziński i Krzysztof Kalinowski. Uzgodniony został przebieg kontroli zaplanowanej do przeprowadzenia przez członków komisji. Po zakończeniu posiedzenia zarządu Komisja Rewizyjna rozpoczęła czynności kontrolne.

                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ODDALIŚMY HOŁD POLEGŁYM

23 stycznia 2014r. odbyła się uroczystość związana z 69. rocznicą wyzwolenia Sieradza spod okupacji niemieckiej. Przez ponad 5 lat mieszkańcy Sieradza żyli zniewoleni i dziesiątkowani przez niemieckiego najeźdźcę. Miasto było włączone w skład Rzeszy. Wyzwolenie Sieradza, tak jak i pozostałych terenów naszego kraju, przyszło ze wschodu. W walkach na terenie Polski zginęło tysiące żołnierzy radzieckich i polskich. Część żołnierzy poległych podczas wyzwalania ziemi sieradzkiej pochowana została na Cmentarzu Wojennym przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu. To tutaj, corocznie, oddajemy hołd poległym żołnierzom. Tak było i w tym roku. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz powiatu i miasta. Była delegacja 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia na czele z dowódcą płk. Romanem Januszewskim. Wartę honorową pełnili świetnie prezentujący się żołnierze brygady. Modlitwę za poległych odprawił kapelan Garnizonu Sieradz ks. ppłk Krzysztof Pietrzniak. Hołd poległym żołnierzom oddali również nasi przedstawiciele. Wiązankę kwiatów, przed tablicą pamiątkową, złożyła delegacja w składzie: Jan Kowalski, Janusz Marciniak i Ludwik Moczydłowski. W uroczystości brali udział również nasi koledzy ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

                                                                                    Jan Kowalski

              Zdjęcia: Anna Bartosik

--------------------------------------------------------------------------------------------------------