AKTUALNOŚCI

-----------------------------------

 STOWARZYSZENIE

-----------------------------------

 STATUT

-----------------------------------

 OGŁOSZENIA

-----------------------------------

 KONTAKT

-----------------------------------

 ARCHIWUM

-----------------------------------

 PUBLIKACJE

-----------------------------------

 BYLI WŚRÓD NAS

-----------------------------------

 

A R C H I W U M   2 0 1 5

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W GRONIE PRZYJACIÓŁ

21 grudnia o godzinie 17:00 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Do klubu przy ul. Sienkiewicza licznie przybyli przyjaciele sieradzkich żołnierzy. Zebranie rozpoczęło się powitaniem przez prezesa Stowarzyszenia wszystkich obecnych. Honorowymi gośćmi naszego zebrania byli:

  dowódca 15. SBWD pan płk Roman Januszewski,

  ks. kanonik Leon Baszczyński,

  dyrektor I LO im. K. Jagiellończyka w Sieradzu pan Grzegorz Pietrucha,

  prezes Oddziału ŚZPŻŁ w Sieradzu pan płk Marek Lewandowski,

  kierownik Klubu 15. SBWD pani Magdalena Grzechnik.

Po uroczystym powitaniu prezes poinformował o podjętej uchwale przez Zarząd, w myśl której do Stowarzyszenia zostali przyjęci: pani Beata Michalska, pan Andrzej Desput oraz pan Wiesław Bednarski. Nowo przyjęci członkowie otrzymali legitymacje, odznaki związkowe oraz pamiątkowe książki wydane przez Stowarzyszenie. Kolejnym punktem spotkania był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu wokalistek z Centrum Kultury w Błaszkach oraz Klubu 15. SBWD prowadzonych przez panią Annę Jurę. Przez kilkadziesiąt minut uczestnicy zebrania siedzieli zasłuchani w przepięknie wykonane kolędy. Koncert był rzeczywiście wspaniały. Nic dziwnego, że wokalistki nagrodzone zostały długimi brawami oraz podarunkami przygotowanymi i wręczonymi przez kol. Ludwika Moczydłowskiego. Na zakończenie tej części spotkania prezes Stowarzyszenia przekazał życzenia od dowódcy Garnizonu Warszawa pana gen. dyw. Wiesława Gruzińskiego, prezydenta miasta Sieradza pana Pawła Osiewały oraz byłego dowódcy 15. SBWD pana gen. bryg. Andrzeja Szymonika. Złożył również osobiste życzenia radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku. W drugiej części spotkania ksiądz Leon Baszczyński przypomniał zebranym o znaczeniu dzielenia się opłatkiem, który jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Ma on swoją symbolikę zarówno w wymiarze duchowym jak i w wymiarze doczesnym. Następnie ksiądz kanonik złożył wszystkim świąteczne życzenia, po czym nastąpiło wzajemne dzielenie opłatkiem i składanie osobistych życzeń. Ostatnim punktem świątecznego spotkania była kolacja wigilijna, przy której trwały ciche wspomnienia i rozmowy. Późnym wieczorem członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD rozchodzili się do domów by zająć się przygotowaniem świątecznych spotkań w rodzinnym gronie.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Czesław Wierzbicki

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Wspólnie z mieszkańcami Sieradza braliśmy udział w obchodach naszego najpiękniejszego święta, Narodowego Święta Niepodległości. 97 lat temu Najjaśniejsza Rzeczypospolita odzyskała niepodległość. Co roku, 11 listopada, spotykamy się by uczcić to wydarzenie i pamięć bohaterów tamtych lat. Podobnie było i w tym roku. Po uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, koncelebrowanej przez ks. Mariana Bronikowskiego i ks. ppłk. Mariusza Śliwińskiego, uczestnicy uroczystości udali się przed pomnik poległych w 1918r., by uczcić ich pamięć, a następnie na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W akompaniamencie hymnu Polski podniesiona została flaga państwowa. Po przemówieniu starosty sieradzkiego Dariusza Olejnika odczytany został Apel Pamięci zakończony salwą honorową w wykonaniu kompanii honorowej 15. SBWD. Ostatnim punktem uroczystości było składanie wieńców i wiązanek kwiatów przez społeczeństwo Sieradza. W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD kwiaty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli: Krzysztof Bogus, Jan Stachura i Jan Kowalski. Uroczystość zakończył koncert orkiestry dętej. Uczestnicy w podniosłym nastroju rozchodzili się, by w gronie rodziny i znajomych dalej kontynuować nasze piękne święto.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

PAMIĘĆ

W przeddzień Wszystkich Świętych odwiedziliśmy Miejsca Pamięci i groby żołnierzy poległych w okolicach Sieradza podczas wrześniowych walk w 1939 r. Odwiedziliśmy również groby naszych kolegów ze Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD, którzy odeszli od nas na zawsze. Zapaliliśmy na ich grobach znicze pamięci. Podczas tych symbolicznych spotkań towarzyszył nam żal, wątpliwości, pytania i myśli, na które brakuje słów by je opisać.

SPOCZYWAJCIE W SPOKOJU BOHATEROWIE LAT WOJNY I PRZYJACIELE STOWARZYSZENIA.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------

TURNIEJ SZACHOWY Z OKAZJI ŚWIĘTA 15. SBWD

17 października, po raz dziesiąty spotkali się szachiści by uczcić święto 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Turniej współorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD i 15. SBWD rozpoczął się o godzinie dziewiątej w klubie przy ul. Sienkiewicza 6. Do zawodów przystąpiło 28 szachistów z powiatu sieradzkiego, łaskiego i wieluńskiego. Turniej pod względem sportowym przygotował i prowadził pan Dariusz Spętany. Rozgrywki przebiegały w ciszy i skupieniu przerwane tylko na krótko w celu spożycia poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. O godzinie 13:30 wyłoniono zwycięzców. Sędzia zawodów pan Dariusz Spętany ogłosił wyniki rywalizacji. Trzy pierwsze miejsca zajęli:

          1. miejsce – Natalia Guzik,

          2. miejsce – Andrzej Maciejczak,

          3. miejsce – Rafał Brodacki.

Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Wręczona została również nagroda specjalna dla seniora turnieju, którą otrzymał Ryszard Dziębowski oraz dla najmłodszego zawodnika, którym był Mateusz Wojnowicz. Wielu uczestników zawodów otrzymało upominki książkowe. Zamykając turniej szachowy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD podziękował za pomoc pracownikom klubu i panu Dariuszowi Spętanemu oraz zaprosił uczestników turnieju do spotkania przy szachownicy za rok.

Tegoroczny turniej szachowy był jednym z przedsięwzięć dofinansowanych przez MON w ramach zadania publicznego realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Obrony Narodowej.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Wiesław Bednarski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĘTO 15. SIERADKIEJ BRYGADY WSPARCIA DOWODZENIA

80 LAT GARNIZONU SIERADZ I 70 LAT WOJSK ŁĄCZNOŚCI W SIERADZU

9 października sieradzcy łącznościowcy obchodzili swoje święto. O godzinie 12:00 ustawili się do uroczystego apelu na placu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Na uroczystość przybył dowódca Garnizonu Warszawa gen. dyw. Wiesław Grudziński, władze województwa łódzkiego, powiatu sieradzkiego, miasta Sieradza i gminy Sieradz. Przybyło również wielu mieszkańców Sieradza. Licznie przybyła też młodzież szkolna. Żołnierze otrzymali w dniu swojego święta wiele odznaczeń, wyróżnień i podziękowań. Po wystąpieniach dowódcy brygady i zaproszonych gości odbył się pokaz musztry w wykonaniu żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego WP oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP. Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów. Od godzin porannych, na Placu Wojewódzkim, wystawiony był sprzęt, którym posługują się żołnierze 15. SBWD. Były również stanowiska, na których można było podziwiać sprzęt zaprzyjaźnionych jednostek oraz stanowisko promujące zawód żołnierza. Ze służbą żołnierzy brygady można było zapoznać się oglądając wystawę fotograficzną. Wszystkim przybywającym na uroczystości wydawana była żołnierska grochówka. Wśród uczestników święta sieradzkich łącznościowców było wielu byłych żołnierzy brygady oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Po południu odbywało się w Klubie 15. SBWD spotkanie żołnierskich pokoleń z zaproszonymi gośćmi. Uroczystości zostały dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach umowy zawartej ze Stowarzyszeniem Przyjaciół 15. SBWD na realizację zadania publicznego.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

JESIENNE SPOTKANIE

28 września odbyło się zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Członkowie Stowarzyszenia przybyli o godzinie 17:00 do klubu przy ul. Sienkiewicza. Prezes Stowarzyszenia powitał zebranych i przedstawił porządek zebrania, który został jednogłośnie zaakceptowany. Członkowie Stowarzyszenia z wielką radością przyjęli informację o nadaniu rondu przy na ulicy Sienkiewicza nazwy „Sieradzkich Żołnierzy Łączności”. Po zapoznaniu członków z bieżącymi sprawami organizacji głos zabrał przedstawiciel brygady, szef sekcji wsparcia teleinformatycznego mjr Łukasz Łącki. W swoim ciekawym wystąpieniu przedstawił aktualności z życia brygady, zapoznał z osiągnięciami jednostki oraz z planami na najbliższy okres. Wystąpienie było wzbogacone projekcją multimedialną. Odpowiadał również na zadawane pytania. Zebrani z dużym zainteresowaniem wysłuchali wypowiedzi mjr. Łąckiego i na zakończenie podziękowali oklaskami. Kończąc zebranie prezes zaprosił w imieniu dowódcy 15. SBWD wszystkich członków Stowarzyszenia na uroczystości związane z obchodami święta brygady w dniu 9 października.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

RONDO „SIERADZKICH ŻOŁNIERZY ŁĄCZNOŚCI”

Od siedemdziesięciu lat w Sieradzu stacjonują żołnierze łączności. W 1945r. przebywał tu 2. Zapasowy Pułk Łączności. Od października 1945r., przez dziesięć lat, funkcjonowały w Sieradzu oficerskie szkoły łączności. W 1955r. utworzony został w sieradzkich koszarach 56. Batalion Radiolinii. Na jego bazie sformowano później 15. Pułk Radioliniowo-Kablowy, a następnie 15. Brygadę Radioliniowo-Kablową. Dzisiaj pełnią służbę w Sieradzu żołnierze 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Przez minione dziesięciolecia sieradzcy łącznościowcy dali się poznać jako wzorowi żołnierze i obywatele miasta Sieradza. Uwzględniając dotychczasowy wkład żołnierzy łączności w funkcjonowanie sieradzkiej społeczności dowódca 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia i Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD wystąpiło do Prezydenta Miasta Sieradza z wnioskiem o nadanie nazwy „Sieradzkich Żołnierzy Łączności” jednemu z rond w Sieradzu. Prezydent Sieradza i Rada Miasta podeszła do wniosku z pełnym zrozumieniem. 25 września 2015r. na sesji Rady Miasta Sieradza podjęta została uchwała nadająca nazwę „Sieradzkich Żołnierzy Łączności” rondu na ulicy Sienkiewicza ze zjazdem na drogę S-8. Sieradzcy żołnierze i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD z uznaniem i wielkim zadowoleniem przyjęli zaangażowanie Pana Prezydenta Pawła Osiewały i członków Rady Miasta Sieradza, które skutkowało przyjęciem uchwały w tak ważnej sprawie dla żołnierskiej społeczności garnizonu Sieradz.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

RAJD „SZLAKIEM WALK NAD WARTĄ 4-5.09.1939r.”

19 września 2015 roku odbył się XIII Rajd „Sieradzkiego Szwędaczka” Szlakiem Walk nad Wartą 1939r. Rajd ten jest organizowany od 1975 roku przez Oddział PTTK w Sieradzu. Współorganizatorami tegorocznego rajdu byli: Starostwo Powiatowe w Sieradzu, Prezydent Miasta Sieradza, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD, Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu. Celem rajdu było uczczenie pamięci żołnierzy poległych w walkach nad Wartą we wrześniu 1939 roku, poznanie walorów turystyczno–krajoznawczych okolic Sieradza oraz rekreacja, wypoczynek i wspólna zabawa. Tegoroczna trasa rajdu przebiegała następująco: Pstrokonie – Strońsko – Beleń – Strońsko. Rozpoczęcie rajdu nastąpiło godz. 08:30 na Placu Wojewódzkim w Sieradzu. Stamtąd uczestnicy rajdu autokarami zostali przewiezieni do wsi Pstrokonie. Następnie uczestniczący w rajdzie przeszli pieszo trasę: Pstrokonie – Strońsko – Beleń – Strońsko. Trasa rajdu biegła wzdłuż linii obrony 30. Pułku Strzelców Kaniowskich w dniach 3–5.09.1939r. Podczas rajdu przeprowadzony został test wiedzy o trasie rajdu i walkach nad Wartą w 1939 r. oraz konkurs piosenki żołnierskiej. Rajd zakończył się w Strońsku. Na miejscowym cmentarzu znajduję się zbiorowa mogiła, w której pochowanych jest 283 poległych żołnierzy polskich oraz pomnik ku czci poległych w obronie Ojczyzny. Uczestnicy rajdu złożyli na mogiłach żołnierskich kwiaty i zapalili znicze, po czym nastąpiło podsumowanie rajdu i wręczenie nagród i pucharów. Puchary wręczono w kategorii piosenka żołnierska oraz znajomość historii walk nad rzeką Wartą 4–5.09.1939 r.

Puchary mogły być wręczone m.in. dzięki pomocy finansowej ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, poprzez zadanie publiczne, o jakie wystąpiło i realizowało Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD.

                                                                                                                          Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ PAMIĘCI POLSKICH SYBIRAKÓW

W dniu 17 września odbyła się w Sieradzu uroczystość poświęcona pamięci Sybiraków. Uroczystość ta odbywała się w 76. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. O godzinie 11:00 rozpoczęła się Msza Św. w Sieradzkiej Kolegiacie, po której nastąpił przemarsz przed pomnik Pamięci Zesłańców Sybiru. Po podniesieniu flagi państwowej przybyłych na uroczystość powitał prezes Oddziału Związku Sybiraków w Sieradzu Antoni Firlit. Kolejno zabierali głos przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Po Apelu Pamięci i salwie honorowej w wykonaniu żołnierzy 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia złożone zostały pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Wśród obecnych na uroczystości obecni byli również członkowie naszego Stowarzyszenia zaproszeni przez prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Sieradzu. W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD kwiaty złożyli Ludwik Moczydłowski i Jan Kowalski.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego miały szczególny przebieg. Rozpoczęły się już 14 sierpnia uroczystym apelem 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia prowadzonym na terenie koszar. Wśród zaproszonych gości byli między innymi członkowie naszego Stowarzyszenia. 15 sierpnia o godz. 11:00 obchody żołnierskiego święta rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w Kościele Garnizonowym przez ks. kapelana ppłk. Mirosława Śliwińskiego. Dalsza część uroczystości odbywała się przed pomnikiem J. Piłsudskiego. Udział w niej brali przedstawiciele władz powiatowych, miejskich i gminnych, delegacje organizacji społecznych, mieszkańcy Sieradza oraz poczty sztandarowe. Po podniesieniu flagi państwowej i wystąpieniu starosty powiatu sieradzkiego odczytany został Apel Pamięci zakończony salwą honorową wykonaną przez kompanię honorową 15. SBWD. Na zakończenie tej części uroczystości odbyło się składanie wiązanek kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy II Rzeczypospolitej. Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD reprezentowała delegacja w składzie: J. Kowalski, L. Moczydłowski, R. Kuszak, T. Gajdziński, J. Marciniak. Niedziela, 16 sierpnia, była trzecim dniem obchodów Święta Wojska Polskiego. O godz. 14:00 rozpoczął się w Parku Staromiejskim festyn. Licznie przybyli mieszkańcy Sieradza mogli podziwiać nowoczesny sprzęt, którym dysponują sieradzcy żołnierze, zapoznać się z historią sieradzkich jednostek oraz oglądać członków Grupy Rekonstrukcyjnej w historycznych mundurach 31. Pułku Strzelców Kaniowskich. Najmłodsi uczestnicy festynu świetnie się bawili pod kierownictwem pań Klubu Brygady. W ocienionej części parku czekała na wszystkich wojskowa grochówka. Od godz. 15:00 rozpoczął się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Był to wspaniały występ doskonałych muzyków nagradzany gromkimi brawami i wielokrotnie bisowany. Festyn skończył się późnym popołudniem. Jego uczestnicy rozchodzili się w doskonałych nastrojach. Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego współorganizowane były przez 15. Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia i Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD oraz dofinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach realizacji zadania publicznego. Podczas tych uroczystości po raz kolejny mogliśmy podziwiać kunszt i zaangażowanie pracowników cywilnych oraz żołnierzy 15. SBWD dowodzonej przez płk. Romana Januszewskiego.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

71. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia 2015 r. o godz. 17: 00 odbywały się w całej Polsce uroczystości poświęcone 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość ta obywała się również w Sieradzu przed pomnikiem „Warszawie miastu niepokonanemu”. Na zaproszenie prezydenta miasta Sieradza udział w uroczystości brała delegacja Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD w składzie Jan Stachura, Krzysztof Bogus oraz Ludwik Moczydłowski. Wiązankę kwiatów przed pomnikiem w imieniu Stowarzyszenia złożyli Jan Stachura i Krzysztof Bogus.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

CZERWCOWE SPOTKANIE

29 czerwca odbyło się zebranie członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Było to spotkanie wyjazdowe poświęcone poznawaniu tradycji wyzwoleńczych oraz historii wojska. O godzinie 16.00, w wyznaczonym miejscu, stawiła się większość członków Stowarzyszenia. Przybyłych powitał prezes Stowarzyszenia i zapoznał z planem spotkania. Po czynnościach organizacyjnych nastąpił przejazd autokarem do Lasów Lipieńskich w rejonie Złoczewa. W środku kompleksu leśnego znajduje się bratnia mogiła i pomnik poświęcony powstańcom styczniowym. 15 stycznia 1863r. obozowało tu 35 powstańców dowodzonych przez Makarego Drohomireckiego. Oddział powstańczy został niespodziewanie otoczony przez 500 rosyjskich żołnierzy. W nierównej walce większość powstańców zginęła. Część z nich wraz z Makarym Drohomireckim pochowana została w miejscu bitwy. Znajduje się tu obecnie pomnik upamiętniający ten fakt. Historię tamtych lat opowiedział Jan Kowalski. W imieniu członków Stowarzyszenia znicze pamięci zapalili koledzy Janusz Marciniak i Przemysław Serweta. Następnym punktem spotkania były wspomnienia o historii wojska prowadzone w obiektach leśniczówki Pyszków. Na przybyłych czekał tu poczęstunek przygotowany przez „Kasyno”. Na zakończenie spotkania prezes Stowarzyszenia wręczył obecnym książki o historii Wojsk Łączności. Podczas powrotu do Sieradza trwały rozmowy i wspomnienia o wspólnie przeżytych latach służby i pracy.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA

8 maja 2015 r. odbywała się w Sieradzu uroczystość z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Przed rozpoczęciem uroczystości delegacja Stowarzyszenia, w składzie Krzysztof Bogus, Ludwik Moczydłowski i Jan Kowalski, udała się na cmentarz w Męce. Znajduje się tu zbiorowa mogiła żołnierzy, którzy bronili naszej Ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Nie było im dane doczekać dnia zwycięstwa. Na grobach żołnierzy 31. Pułku Strzelców Kaniowskich z Sieradza, którzy walczyli w pierwszych dniach II wojny światowej delegacja złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze. O godzinie 11:00 na placu przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się wspólna uroczystość z udziałem władz powiatu i miasta, kombatantów, żołnierzy 15. SBWD, delegacji, mieszkańców miasta oraz młodzieży sieradzkich szkół. Po podniesieniu flagi państwowej przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydent Sieradza Paweł Osiewała oraz prezes Zarządu Okręgowego ZK RP i BWP w Sieradzu Eugeniusz Wieczorek. W dalszej części wręczone zostały odznaczenia. Po apelu pamięci i salwie honorowej w wykonaniu kompanii honorowej 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia młodzież z Sieradzkiego Centrum Kultury zaprezentowała program artystyczny.

Uroczystości związane z zakończeniem II wojny światowej odbywały się w tym dniu w całej Polsce.

                                                                                                                                    Jan Kowalski


--------------------------------------------------------------------------------------------------------

MAJOWE ŚWIĘTO

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił Ustawę Rządową. Była to Konstytucja 3 Maja. Jest ona największą spuścizną ideowo-polityczną po niepodległej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pomimo, że obowiązywała, jako ustawa zasadnicza zaledwie piętnaście miesięcy przeszła do historii, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach czynu patriotycznego narodów Rzeczypospolitej. Przez cały okres rozbiorów stanowiła dla Polaków źródło patriotycznych postaw. W 1918 roku dzień 3 maja proklamowany został świętem narodowym.

3 maja 2015 r. po raz kolejny obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczysty charakter miały obchody tego święta w Sieradzu. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą w Kościele p.w. Wszystkich Świętych koncelebrowaną przez ks. Mariana Bronikowskiego i ks. ppłk Mariusza Śliwińskiego. Dalsza część uroczystości odbywała się na placu Józefa Piłsudskiego. Po przemówieniu starosty sieradzkiego Dariusza Olejnika odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową w wykonaniu kompani honorowej 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Następnie licznie zgromadzone delegacje składały kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wiązankę kwiatów w imieniu Stowarzyszenia składali: Jan Stachura, Krzysztof Bogus i Jan Kowalski. Uroczystość zakończył koncert Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Sieradzu. Wśród licznie zgromadzonych mieszkańców Sieradza było wielu członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Ludwik Moczydłowski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPOTKANIE W SPRAWIE WOJSKOWYCH SYSTEMÓW TELEINFORMATYCZNYCH

Już szósty raz, 22 i 23 kwietnia, spotkali się w Sieradzu specjaliści wojskowej łączności. Na VI Konferencję Łączności przybyli przedstawiciele organów kierowniczych WP, uczelni i placówek naukowych, firm zajmujących się produkcją urządzeń teleinformatycznych, żołnierze pełniący czynną służbę wojskową oraz byli żołnierze łącznościowcy. Przybyło również wielu członków Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności na czele z prezesem Związku gen. bryg. Edmundem Smakulskim. Honorowymi gośćmi konferencji był starosta powiatu sieradzkiego Dariusz Olejnik oraz prezydent miasta Sieradza Paweł Osiewała. Przybyłych na tegoroczną konferencję powitał pełniący obowiązki dowódcy 15. SBWD płk Andrzej Pochopień. Cykl wystąpień rozpoczął przedstawiciel SG WP płk Piotr Blonka. W pierwszym i drugim dniu konferencji kolejno występowali przedstawiciele instytucji i uczelni wojskowych oraz firm zajmujących się projektowaniem i produkcją urządzeń na potrzeby wojska. Wystąpieniom towarzyszyły pokazy wojskowego sprzętu łączności oraz urządzeń produkowanych przez firmy uczestniczące w spotkaniu. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem jej uczestników oraz młodzieży sieradzkich szkół, która oglądała sprzęt wojskowy zgromadzony na placu przed Teatrem Miejskim. Organizatorami konferencji była 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności oraz Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD. Organizatorzy wykazali się dużym doświadczeniem wkładając wiele wysiłku w przygotowanie i przeprowadzenie konferencji. Na podkreślenie zasługuje olbrzymia praca wykonana w tym zakresie przez żołnierzy i pracowników cywilnych 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. VI Konferencja Łączności przyczyniła się do poznania dalszego kierunku rozwoju systemów dowodzenia i łączności oraz nowych rozwiązań technicznych w zakresie produkcji sprzętu teleinformatycznego dla potrzeb obronności państwa. Pozwoliła również na wzajemne poznanie się ludzi, od których w znacznym stopniu zależy zapewnienie łączności dla potrzeb wojska.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROZLICZENIE Z ROCZNEJ DZIAŁALNOŚCI

30 marca 2015 r. odbyło się Sprawozdawcze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół 15. SBWD. Po powitaniu przybyłych na zebranie, prezes Stowarzyszenia wręczył legitymację i odznakę członkowską nowoprzyjętemu do naszej organizacji panu Józefowi Szymczakowi. Obecni członkowie wybrali prezydium zebrania, któremu przewodniczył kolega Jan Stachura. Przed kolejnym punktem porządku zebrania odbyła się sympatyczna ceremonia. Prezes sieradzkiego Oddziału Związku Sybiraków, kolega Antoni Firlit, wręczył Honorową Odznakę Sybiraka dwóm członkiniom naszego Stowarzyszenia: pani Stefanii Gąsiorowskiej i pani Krystynie Pietryska. W imieniu Zarządu sprawozdanie z rocznej działalności złożył prezes Jan Kowalski. Po krótkiej dyskusji sprawozdanie zostało zatwierdzone. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej kolega Tadeusz Miedziak przedstawił wyniki przeprowadzonej kontroli. Kończąc swoje wystąpienie zaproponował udzielenie Zarządowi absolutorium. Walne Zebranie, w głosowaniu jawnym, przyjęło propozycję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. W dalszej części obrad wystąpił kolega Janusz Marciniak. Przedstawił rezygnację z funkcji sekretarza Zarządu. Motywował swoją decyzję dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Rejonowego ZŻWP. Nowym sekretarzem Zarządu wybrany został kolega Krzysztof Bogus. Prezes Stowarzyszenia podziękował koledze Januszowi Marciniakowi za dziesięcioletnią pracę na stanowisku sekretarza i wręczył pamiątkowy dyplom. Następnie złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Kończąc spotkanie przewodniczący zebrania podziękował za wysoką frekwencję i aktywność podczas obrad.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

Zdjęcia: Roman Kuszak

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROZSZERZONE POSIEDZENIE ZARZĄDU

4 marca odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Po przyjęciu zaproponowanego porządku omówiona została realizacja zamierzeń od czasu ostatniego posiedzenia Zarządu. Prezes i skarbnik Stowarzyszenia przedstawili aktualny stan finansów. Wiodącym punktem spotkania było przygotowanie Sprawozdawczego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się 30 marca o godz. 17:00. Zarząd akceptował zaproponowaną przez prezesa organizację zebrania. Następnie omówione zostały zadania dla poszczególnych członków Zarządu związane ze sprawnym przygotowaniem i przeprowadzeniem Walnego Zebrania. W posiedzeniu Zarządu uczestniczyli członkowie Komisji Rewizyjnej, którzy po zakończeniu obrad przystąpili do kontynuacji kontroli rozpoczętej przed kilkoma dniami.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA

Stowarzyszenie Przyjaciół 15. SBWD zostało utworzone przez ludzi, którym bliskie sercu są takie wartości jak patriotyzm, uczciwość, poszanowanie prawa, przywiązanie do historii i tradycji. Członkowie Stowarzyszenia są związani uczuciowo z sieradzkimi jednostkami wojskowymi, a w szczególności z 15. Sieradzką Brygadą Wsparcia Dowodzenia. Nasze Stowarzyszenie jest jedną z nielicznych organizacji, której działalność jest skierowana na pożytek innych, a nie na korzyści własnych członków.

Jednym ze statutowych zadań Stowarzyszenia jest pielęgnowanie i popularyzacja tradycji 15. SBWD, jej poprzedniczek oraz upowszechnianie wiedzy historycznej i obronnej. Zadanie to realizowane jest między innymi przez prowadzenie działalności wydawniczej. Dotychczas zostały opracowane przez naszych członków i wydane przez Stowarzyszenie cztery książki przybliżające historię sieradzkich żołnierzy oraz historię walk o wolność prowadzonych na ziemi sieradzkiej.

W 2006r. wydana została książka „Garnizon Sieradz” omawiająca historię jednostek Wojska Polskiego w Sieradzu aż po dzień dzisiejszy.

W 2009r. opublikowano książkę „Wspomnienia sieradzkich żołnierzy łącznościowców”, w której byli żołnierze 31. Pułku Strzelców Kaniowskich oraz powojennych jednostek stacjonujących w Sieradzu opowiadają o minionych latach walki i służby wojskowej.

W 2010 r., wspólnie z Oddziałem ŚZPŻŁ w Sieradzu, opracowano i wydano „Księgę sieradzkich żołnierzy łączności”. Zamieszczono w niej biogramy wielu żołnierzy służących wcześniej w Sieradzu. Stanowi ona doskonały pomost między żołnierskimi pokoleniami.

W roku 2011 ukazała się książka „Żołnierska pamięć. Cmentarze wojenne, groby i miejsca pamięci narodowej na ziemi sieradzkiej”. Książka zawiera między innymi opisy walk z okresu powstania styczniowego i wojny obronnej z września 1939 r., jakie miały miejsce na terenie byłego województwa sieradzkiego. Jest w niej również wiele zdjęć cmentarzy i grobów żołnierskich z czasów powstania styczniowego oraz 1. i 2. wojny światowej.

Wydane książki trafiły do bibliotek, do młodzieży szkolnej oraz do sieradzkiego społeczeństwa. Poszerzają one wiedzę o Wojsku Polskim oraz o walkach prowadzonych na ziemi sieradzkiej w obronie wolności i niepodległości. Członkowie Stowarzyszenia zbierają i opracowują materiały do następnych publikacji.

Dotychczasowe opracowania mogły się ukazać dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Z treścią omawianych książek można się zapoznać w bibliotekach. Ich treść będzie dostępna również na naszej stronie internetowej w zakładce PUBLIKACJE STOWARZYSZENIA.

                                                                                                                                    Jan Kowalski

--------------------------------------------------------------------------------------------------------